Jaworki

3zNoclegi w Jaworkach.
Jaworki położone są w kotlinie Śródgórskiej ok. 6 km na wschód od Szczawnicy, choć administracyjnie do niej przynależą. Noclegi Jaworki to doskonałe miejsce turystyczne, którego przeciętne wyniesienie waha się od 560 – 600 m. n. p. m., dlatego, mamy bardzo korzystny górski, ale zarazem łagodny klimat.
Rozległą kotlinę, w której są położone Jaworki, od południa i południowego zachodu zamyka pasmo Małych Pienin (z najwyższym szczytem – Wysoka 1025 m. n. p. m.), a od północy i północnego wschodu pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sądeckiego.
Położenie w kotlinie pomiędzy dwoma pasmami powoduje, że w Jaworkach łączy się 5 dużych potoków: Biała Woda, Czarna Woda, Skalski, Kamionka i Stary.

3zZ połączenia Białej Wody, ( do której nieco wyżej wpada Skalski) i Czarnej Wody w samym centrum powstaje rzeka Grajcarek płynąca w stronę Szczawnicy do Dunajca.
W Jaworkach jest niezwykłe bogactwo form krajobrazu, co powoduje, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w naszym kraju. Turysta znajdzie w Jaworkach : setki kilometrów niezwykle urozmaiconych tras turystyki pieszej, rowerowej, konnej, snowmobilowej, narciarskie trasy biegowe, oświetlone stoki narciarskie, utrzymywane ratrakiem, wyciągi narciarskie, trasy do narto-rolek.
Latem można brodzić po czystych górskich strumieniach, skorzystać z jazdy konnej, potrenować na czterokołowcach na przygotowanym torze. Można wędrować wyznaczonymi szlakami po pięknych rezerwatach przyrody: Biała Woda, Homole, rezerwat w Skalskim potoku. Najbardziej znanymi atrakcjami sš: Wąwóz Homole uwieczniony przez H. Sienkiewicza w “Potopie” oraz Rezerwat Biała Woda (z istniejącymi jeszcze śladami dawnej wsi zamieszkiwanej przez Łemków).

4z
Jaworki do lat powojennych były etniczną stolicą regionu łemkowskiego zwanego Rusią Szlachtowską, która obejmowała dorzecze Grajcarka, który dawniej nazywanego Ruskim Potokiem. Łemkowie zasiedlili tereny jako kolejni osadnicy po koczowniczych plemionach wołoskich, które z sobą zasymilowali. Do dziś zachował się w Jaworkach piękny kościół z 1798 (dawniej cerkiew greko – katolicka) z pięknym ikonostasem.
Jest też zachowanych wiele budynków mieszkalnych, kapliczki, tzw. chyżki. Na zboczach otaczających Jaworki rozciągają się rozległe pastwiska dla owiec gdzie do dziś można nacieszyć oczy widokiem pasących się stadek owiec, skosztować oscypków i żętycy oraz popatrzeć jak przy watrze bacowie i juhasi pracują przy ich wyrobie.
Po trudach wędrówek, można odpocząć i posilić się w licznych punktach gastronomicznych i lokalach, których najwięcej jest w dolinie potoku Biała Woda.
Dojazd do Jaworek – centralnym punktem skupiającym wszystkie dojazdy jest most w Krościenku nad Dunajcem, przez który kierujemy się w stronę Szczawnicy i dalej prosto drogą przez centrum Szczawnicy aż do Jaworek. W centrum Jaworek na parkingu punkt informacyjny.
Mapka: Tutaj ma być umieszczona mapka (plan lub schemat) jak dojechać do Jaworek, co najmniej od Krakowa (wszystkie trasy, z zaznaczeniem większych miast).

1bacRozkład jazdy z centrum Szczawnicy PKS:
- PKS do Jaworek (rozkład jazdy), PKS z Jaworek
- Busy, rozkład jazdy, busy z Jaworek

Noclegi i wyżywienie: nazwy ośrodków.
Punkty gastronomiczne.
Mapka Jaworek i rozmieszczenie punktów gastronomicznych z ich nazwami.

Sport i turystyka:

Zima:
- Centrum Narciarskie w Jaworkach:
Wyciągi narciarskie trasy przygotowane ratrakiem, oświetlone stoki wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska.
- Kuligi i ogniska.
- Centrum Snowmobilowe:
Szkoła snowmobilowa, wypożyczalnia skuterów śnieżnych, tor snowmobilowy, kursy, zawody sportowe, najlepsi instruktorzy P.S.S.

Lato:1o
- Rowery Górskie:
Wypożyczalnia rowerów górskich (Biała Woda ośr. Koliba)
- Tor czterokołowców (ośrodek “Wysoka”)
- Imprezy sportowe (ośrodek “Wysoka”)
Imprezy kulturowe i sportowe:
- Pienińska Jesień – Redyk
- Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w snowmobilu
- Moto – Wiosna w Jaworkach
- Moto – Jesień w Jaworkach
- Moto – Zima w Jaworkach.